Jubileusz 40-lecia swojego istnienia.
Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Brzezinach Stojeszyńskich świętowała w niedziele 29 września 2024 r. wyjątkowy jubileusz 40-lecia swojego istnienia. Było to niezwykle doniosłe wydarzenie dla całej wspólnoty parafialnej, w którym uczestniczyli zarówno obecni parafianie, jak i osoby związane z parafią w minionych latach. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, której przewodniczył biskup diecezji sandomierskiej, ks. biskup Krzysztof Nitkiewicz.
Jednym z centralnych momentów jubileuszowej liturgii było wniesienie relikwii św. Andrzeja Boboli, które zostały ufundowane przez ks. biskupa. Relikwie, symbolizujące duchową obecność świętego, zostały umieszczone w ołtarzu głównym kościoła, nadając całemu wydarzeniu szczególnego, mistycznego charakteru. Św. Andrzej Bobola, męczennik i patron Polski, jest znany jako orędownik pokoju i pojednania, co sprawia, że jego relikwie są szczególnie cennym darem dla parafii w Brzezinach Stojeszyńskich.
W uroczystości wzięli udział także wcześniejsi proboszczowie parafii, ks. Aleksander Zeń oraz ks. Franciszek Grela, którzy przez lata posługiwali wspólnocie i przyczynili się do jej rozwoju. Ich obecność była wyrazem kontynuacji tradycji i duchowej więzi z parafią, którą współtworzyli przez wiele lat. W obchodach uczestniczył również ks. Emil Hapak, kapłan pochodzący z tej parafii, co było powodem dumy dla lokalnej społeczności. Wraz z nim obecna była również siostra zakonna wywodząca się z parafii, co dodatkowo podkreśliło duchowy dorobek tej wspólnoty, która wydała powołania do służby Bogu.
Po zakończeniu mszy świętej, ks. proboszcz Krzysztof Woźniak skierował do wszystkich obecnych serdeczne podziękowania za zaangażowanie i obecność na jubileuszu. W swoim wystąpieniu wspomniał także o zmarłym proboszczu parafii, ks. Stanisławie Piaseckim, który odegrał kluczową rolę w budowaniu duchowego i materialnego zaplecza parafii.
W obchodach jubileuszowych wzięli udział nie tylko parafianie, ale również przedstawiciele lokalnych władz, w tym władze gminy oraz dyrekcje szkół noszących imię św. Jana Pawła II, co świadczyło o bliskich relacjach parafii z instytucjami lokalnymi. Grupy działające przy parafii, w tym grupy modlitewne, które aktywnie uczestniczyły w uroczystościach, podkreślając wspólnotowy charakter wydarzenia.
Obchody 40-lecia Parafii pw. Miłosierdzia Bożego były ważnym wydarzeniem, które umocniło więzi między parafianami oraz zainspirowało do dalszej pracy na rzecz wspólnoty.
Dożynki parafialne
8 września 2024 r. w naszej parafii odbyły się uroczyste dożynki parafialne, podczas których wspólnie dziękowaliśmy za tegoroczne plony. Gospodarzami wydarzenia byli mieszkańcy Stojeszyna, którzy przygotowali piękny wieniec dożynkowy, nawiązujący do jubileuszu 40-lecia naszej parafii. Wieniec został misternie wykonany z tegorocznych zbóż, a jego symbolika podkreślała głębokie więzi z lokalną wspólnotą i dziękczynienie za Boże błogosławieństwo.
Msza Święta dożynkowa była wyjątkowo podniosła, koncelebrowali ją ks. prałat Henryk Krzyżanowski oraz ks. dziekan Krzysztof Woźniak. Na ołtarzu złożono chleb upieczony z tegorocznej mąki, będący znakiem wdzięczności za obfite zbiory. Cała wspólnota parafialna zgromadziła się, aby wspólnie modlić się o dalszą opiekę Bożą nad naszymi rodzinami i polami.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji tej uroczystości, zwłaszcza mieszkańcom Stojeszyna za ich trud i zaangażowanie. Niech nasze dożynki umacniają naszą wiarę i wdzięczność za dary, którymi Bóg nas obdarza.
Wprowadzenia relikwii
W niedzielę, 1 września 2023 roku, nasza parafia przeżyła wyjątkowe chwile podczas uroczystego wprowadzenia relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów do naszej świątyni. Uroczystość ta była zwieńczeniem pielgrzymki parafialnej do Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej, w której uczestniczył ks. proboszcz wraz z liczną grupą parafian. Po powrocie z pielgrzymki, podczas Mszy Świętej, odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii do naszego kościoła. Relikwie te będą dla nas nie tylko znakiem ich męczeństwa, ale również symbolem miłości i poświęcenia, które mogą inspirować nas w codziennym życiu.
Pielgrzymka
21 sierpnia 2024 r. odbyła się pielgrzymka z Parafii Brzeziny Stojeszyńskie, która obejmowała odwiedziny kilku wyjątkowych miejsc. Pielgrzymi zwiedzili Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej, gdzie poznali poruszającą historię poświęcenia i odwagi w czasach II wojny światowej. Następnie udali się na Zamek w Łańcucie, znany z bogatej historii i wspaniałych wnętrz. Ostatnim punktem była wizyta w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku, jednym z najważniejszych miejsc kultu w regionie. W Markowej pielgrzymi uczestniczyli także we Mszy Świętej, którą odprawił ks. Krzysztof Woźniak.
Dożynki Diecezji Sandomierskiej
25 sierpnia 2024 w parafii Narodzenia NMP w Jeżowem miały miejsce Dożynki Diecezji Sandomierskiej. Przedstawiciele rolników z całej diecezji zebrali się na placu obok domu strażaka, skąd przeszli korowodem przed kościół, gdzie odbyła się prezentacja delegacji wieńcowych. O godz. 11 mszy świętej dożynkowej przewodniczył bp sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Świętowanie zakończyła wspólna biesiada w ogrodach plebańskich oraz wystawa wieńców dożynkowych. Nasz dekanat był reprezentowany przez delegację z wieńcem dożynkowym z parafii Brzeziny Stojeszyńskie.
Dożynki Karpiowo-Zbożowe w Osówku
18 sierpnia 2024 roku w kaplicy w Osówku odbyły się Dożynki Karpiowo-Zbożowe, które zgromadziły wielu mieszkańców oraz zaproszonych gości z okolicznych miejscowości. Gospodarzami tegorocznych uroczystości byli mieszkańcy Malinica.
Święto rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą, której przewodniczył ks. dziekan Krzysztof Woźniak, wygłaszając także homilię. Podkreślił w niej znaczenie ciężkiej pracy rolników i rybaków, wyrażając wdzięczność za tegoroczne plony oraz połowy. W koncelebrze uczestniczył także ks. prałat Henryk Krzyrzanowski.
W uroczystości wzięły udział również władze gminne oraz zaproszeni goście, którzy docenili wysiłek lokalnej społeczności. Po zakończeniu Mszy Świętej wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni na poczęstunek, podczas którego mogli delektować się tradycyjnymi potrawami i kontynuować rozmowy w przyjaznej atmosferze.
Tegoroczne dożynki w Osówku, choć skromne, były pełne refleksji i dziękczynienia, a poczęstunek stworzył okazję do wspólnego celebrowania zakończenia sezonu i podziękowania za obfity rok.
Rodzinny Raid Rowerowy
Dnia 11 sierpnia 2024 roku odbył się Rodzinny Raid Rowerowy zorganizowany przez ks. Krzysztofa Woźniaka, proboszcza Parafii Brzeziny Stojeszyńskie. Trasa rajdu prowadziła uczestników malowniczymi ścieżkami z Brzezin Stojeszyńskich do Osady Kochany, dając okazję do wspólnego, aktywnego spędzenia czasu w gronie rodzinnym i parafialnym.
Rajd rozpoczął się w godzinach popołudniowych przy kościele parafialnym, skąd rowerzyści wyruszyli w kierunku Osady Kochany. Pogoda sprzyjała, a atmosfera była pełna radości i entuzjazmu. W wydarzeniu uczestniczyły całe rodziny, co podkreśliło jego rodzinny charakter.
Po dotarciu do Osady Kochany, uczestnicy mieli okazję zwiedzić lokalne atrakcje. Jedną z głównych atrakcji było mini zoo, gdzie dzieci i dorośli mogli z bliska zobaczyć różnorodne zwierzęta, co wzbudziło szczególne zainteresowanie najmłodszych. Następnie wszyscy udali się do muzeum, które zaprezentowało historię i kulturę regionu, oferując ciekawe i pouczające doświadczenie.
Po zakończonym zwiedzaniu, na uczestników czekała słodka niespodzianka – lody, które były doskonałym sposobem na ochłodzenie się po wysiłku. Ks. Krzysztof Woźniak wyraził swoje podziękowania za liczny udział oraz zaangażowanie w organizację rajdu, podkreślając, jak ważne są takie wydarzenia dla budowania wspólnoty parafialnej.
Rodzinny Raid Rowerowy zakończył się pełnym sukcesem, a uczestnicy już teraz z niecierpliwością oczekują kolejnej edycji tego wydarzenia.
Nabożeństwo pierwszych sobót
Nabożeństwo pierwszych sobót to wynagrodzenie składane Niepokalanemu Sercu Maryi. Zostało podyktowane przez Matkę Bożą podczas objawień fatimskich. „Przybędę, by prosić o poświęcenie Rosji memu Niepokalanemu Sercu i o Komunię św. wynagradzającą w pierwsze soboty.
Imieniny księdza proboszcza
Czcigodny Księże Proboszczu Krzysztofie, Drogi Solenizancie!
Prosimy przyjąć od nas Parafian z głębi serc płynące życzenia imieninowe, które pragniemy złożyć w imieniu całej naszej rodziny parafialnej.
Życzymy Ci zdrowia i błogosławieństwa Bożego na każdy dzień.
Niech dobry Bóg strzeże Księdza Proboszcza, obdarza wszelkimi łaskami i daje potrzebne siły.
Niech święty Patron prowadzi Księdza po życiowych ścieżkach, a Matka Boska otacza bezustannie swoją opieką.
My zaś ze swej strony zapewniamy o pamięci w modlitwie.
Szczęść Boże!!!
Więcej artykułów…
Strona 2 z 28
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>